درمانی

عصب‌کشی

عصب کشی یا روت کانال تراپی:

با هدف حفظ و ترمیم دندان ها با پوسیدگی وسیع انجام می شود. عصب ها از کانال های دندان خارج و پاکسازی کانال و پرکردن با مواد مخصوص صورت می گیرد تا از عفونت و آبسه در اطراف ریشه جلوگیری شود. در طول یک یا دو جلسه انجام و سپس ترمیم و روکش صورت می گیرد.

دندان تا چند روز پس از عصب کشی به دلیل التهاب بافت اطراف حساس می باشد. اگر قبل از عصب کشی بیمار با عفونت و درد مراجعه کرده باشد، کمی درد پس از عصب کشی طبیعی می باشد.

بریج

بریج های دندانی

بریج دندان یک ابزار دندان پزشکی هست که بین دو دندان طبیعی قرار گرفته و فاصله ایجاد شده در اثر بی دندانی را پر می کند رو طرف فضای خالی از دندان های طبیعی فرد و در صورت نبود دندان طبیعی از ایمپلنت جهت پایه برای ثبات و استحکام پروتز های میانی استفاده می شود.

جرم گیری

جرم گیری:

برای جلوگیری از بیماری های لثه ای توصیه می شود. همچنین باعث تمییز شده فضای داخل دهان از جرک ها و باکتری ها می شود. مشکلات لثه ای ممکن است موجب لق شده دندان ها و در نهایت از دست دادن آن ها شود. علاوه بر این برای جلوگیری از بوی بد دهان و خونریزی های لثه ای در هنگام مسواک زدن ، جرم گیری توصیه می شود. جرم گیری با ابزار اولتراسونیک و فشار آب صورت می گیرد و صدمه ای به مینای دندان نمی زند.

روکش

انواع روکش های درمانی :

  • روکش دندان و سرامیک و فنر (PFM) : در این روکش هسته داخلی روکش از جنس فلزات و لایه خارجی از جنس سرامیک است. این نوع روکش ها بیشتر برای دندان های خلفی به کار رفته و استحکام فلز و زیبایی سرامیک را دارا می باشد.
  • روکش زیرکونیوم: این روکش ها استحکام زیادتری را حتی به نسبت نوع فلزی به دست می دهد. این روکش ها از نظر زیبایی مشابه دندان های طبیعی بوده، استحکام زیاد و نداشتن عوارض برای لثه همچون کبودی و سیاهی انتخاب مناسب تری برای محافظت دندان های ترمیم شده، شکسته و آسیب دیده می باشد.
  • روکش های IDS Emax: این دو نوع روکش در رسیدن به بهترین زیبایی و رنگ و درخشندگی و شفافیت کارایی دارند. در ناحیه قدامی یا دندان های منطقه زیبایی به کار می روند و از استحکام بالا توأم با زیبایی و شفافیت بالا برخور دارند.
فهرست